نمونه گزارش کارشناسی تفسیر عکس هوایی

نمونه گزارش کارشناسی تفسیر عکس هوایی

برخی اوقات افرادی که املاکشان در نزدیکی و مجاورت یکدیگر قرار گرفته باشد. ممکن است به حدود یک دیگر تعارض کنند و مرز های آن ها دچار به هم ریختگی شود. در این صورت این افراد با هم به مشکل و اختلاف می خورند و با شکایت یکی از آن ها کار به دادگاه کشیده خواهد شد. در این صورت باید به طور کارشناسی حدود و مرز های املاک بررسی شود. و مدرکی قابل ارائه به دادگاه در این رابطه تهیه گردد. در یک صورت دیگر ممکن است اراضی برخی افراد ملی محسوب شود. که در این صورت اراضی فرد در زمره اراضی ملی قرار می گیرد و متعلق به مالک نخواهد بود. در این صورت نیز برای فراهم کردن یک تامین دلیلی که ثابت کند اراضی سابقه احیا داشته است می توان از تفسیر عکس های هوایی استفاده کرد.

در نتیجه به جهت تهیه تامین دلیل و تهیه نمونه گزارش کارشناسی تفسیر عکس هوایی می توان به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه نمود. روش تفسیر عکس های هوایی به این روال است. که اول کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی عکس های هوایی مربوط به چند دوره مختلف ملک را تهیه می کند. تا تفسیر عکس ها را با تجهیزات و روش های دقیقی انجام دهد. و بعد از اینکه اطلاعات مورد نیاز از عکس ها استخراج شد گزارشی نیز از تفسیر عکس های هوایی تهیه می گردد. و با مهر و امضای کارشناس اعتبار لازمه را جهت ارائه به دادگاه ها به عنوان یک تامین دلیل کسب خواهد کرد.

تعریف تفسیر عکس هوایی

به شناسایی و ارزیابی عوارض ثبتی در لحظه عکسبرداری، از سطح زمین و بررسی و تطبیق آن با وضعیت فعلی زمین را تفسیر عکس هوایی می گویند. مفسر تفسیر عکس هوایی با تجربه و دانش خود و با استفاده از استریوسکوپ تفسیر عکس هوایی را انجام خواهد داد. انجام تفسیر عکس هوایی از عهده کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی بر می آید.

مشخصه تاثیر گذار در تفسیر عکس هوایی

  • شکل: در واقع شکل های عوارض در عکس هوایی به شناسایی آن کمک می کند. شکل های یکنواخت منظم نشان دهنده دخالت های انسانی می باشد. و شکل های نا منظم نشان دهنده طبیعی بودن آن می باشد. در واقع کارشناس با توجه به تجربه و شناخت خود می تواند عوارض را شناسایی کند و تشخیص دهد.
  • الگو: مربوط به آرایش عناصر موجود در عکس هوایی در کنار یک دیگر می باشد. در نتیجه به جهت شناسایی عارضه و کاربرد آن به الگو توجه می شود. عوارض ساخته دست بشر معمولا به صورت الگو منظم می باشد اما عوارض طبیعی به صورت غیر منظم و پراکنده است.
  • اندازه: ابعاد یک عارضه بر روی عکس هوایی در تشخیص آن به مفسر عکس هوایی کمک می کند. به عنوان مثال اندازه خیابان و بزرگراه در عکس هوایی قابل تشخیص است.
  • سایه: اطلاعاتی مانند ارتفاع، شکل و جهت عوارض را سایه نشان می دهد. در صورتی که زمان و مکان تصویر برداری معلوم باشد. در نتیجه می توان ارتفاع یک جسم را از طول سایه آن محاسبه نمود.

تفسیر عکس هوایی اراضی ملی

به طور کلی برخی از زمین ها در زیر مجموعه اراضی ملی قرار میگیرند در این اراضی سابقه احیا وجود ندارد و زمین شکل طبیعی خود را حفظ  کرده است. دولت مالک اراضی ملی است و وظیفه حفظ و نگهداری آن را برعهده دارد. همچنین درصورتی که این اراضی را شناسایی کند آن را تصاحب می کند. اراضی ملی خارج از شهر را اداره منابع طبیعی حفظ می کند. در صورت ملی اعلام شدن اراضی اطراف شهر در نتیجه مالک اراضی با اداره منابع طبیعی طرف حساب است.

تا در نتیجه لازم است سابقه اراضی با انجام تفسیر عکس هوایی بررسی شود. که در واقع عکس های هوایی اطلاعات ارزشمندی را در خود ثبت می کنند. نمونه گزارش کارشناسی تفسیر عکس هوایی از عهده یک فرد مورد اعتماد و متخصص بر می آید. و فردی مانند کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی می تواند به خوبی تفسیر عکس هوایی را انجام دهد. گزارش تهیه شده توسط این متخصص معتبر می باشد.

این متخصص ابتدا با توجه به سند اراضی و تاریخ اخذ سند عکس های هوایی را تهیه خواهد کرد. سپس با استفاده از استریوسکوپ عکس های هوایی تفسیر می شود. و در ادامه با تشخیص نشانه ای از احیا و کشاورزی در اراضی، گزارشی کارشناسی تهیه می گردد. و در آن کارشناس نظر خود را اعلام می کند و طبق این گزارش، رای صادر می گردد. در نتیجه حفظ اراضی ممکن می باشد.

نمونه گزارش کارشناسی تفسیر عکس هوایی

تفسیر عکس هوایی تهیه تامین دلیل

یکی از اختلافات ملکی که امروزه به وجود می آید و افراد درگیر آن می باشند. اختلافات مربوط به حدود و مرز های ملک می باشد. در حقیقت ممکن است حدود و دیوار کشی اراضی از بین برود و مرز مابین اراضی به هم بریزد. در نتیجه اختلافاتی به وجود می آید. برای حل اختلافات لازم است تامین دلیلی تهیه شود. که نشان دهنده حدود و مرز های اراضی باشد. تهیه تامین دلیل با انجام تفسیر عکس هوایی ممکن است. تفسیر و بررسی عکس هوایی را می توان به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی سپرد. برای انجام تفسیر عکس هوایی از استریوسکوپ استفاده می شود.

و با روش برجسته بینی تفسیر عکس هوایی انجام می شود. در ادامه بعد از بررسی مرز ها و دیوار کشی قدیمی ملک سپس جانمایی عکس هوایی بر روی زمین انجام می شود. در نتیجه حدود اربعه اراضی معلوم می شود. و نقشه یو تی ام از اراضی قابل تهیه می باشد. برای تهیه این نقشه از جی پی اس دو یا سه فرکانسه استفاده می شود. در ادامه با اتمام برداشت زمینی ترسیم نقشه یوتی ام انجام می شود. این نقشه مهر و امضا شده قابل ارائه به مراجع قضایی به همراه گزارش تفسیر عکس هوایی خواهد بود.

فواید عکس هوایی

  • با عکس هوایی می توان با سرعت زیادی منطقه را مطالعه نمود. در صورتی که به کمک نقشه برداری زمینی این امر نا ممکن می باشد.
  • همچنین برای تهیه تامین دلیل و حل اختلافات بررسی سابقه اراضی انجام می شود. همین امر کمک بسیاری در حل مشکلات خواهد کرد.
  • مناطقی که نقشه برداری از آن خطرناک است با انجام تفسیر عکس هوایی قابل بررسی می باشد.

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

اولین نفری باشید که امتیاز ثبت می کند 🙂

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما