میخ کوبی زمین چیست؟

 

اگر که سند ملک قدیمی باشد و افراد قصد مشخص کردن حدود ثبتی ملک خود را داشته باشند تا بتوانند برای ملک خود سند تک برگی را اخذ نمایند. ابتدا لازم است به جهت تهیه نقشه یو تی ام حدود اربعه ملک معلوم شود و بر روی زمین میخ کوبی شود. میخ کوبی زمین چیست؟ میخ کوبی زمین تثبیت حدود اربعه دقیق ملک بر روی زمین می باشد. قبل از آغاز ساخت ملک و همچنین به جهت اخذ سند تک برگی معلوم نمودن حدود اربعه اراضی ضروری می باشد.

برای اخذ سند تک برگی لازم است به اداره ثبت اسناد مراجعه نمود و در نتیجه نقشه یو تی ام را تهیه نمود.

در صورتی که حدود اربعه اراضی معلوم نباشد در نتیجه جانمایی پلاک ثبتی ملک ضروری می باشد. زیرا اسناد قدیمی ملک حاوی اطلاعات مرز ها و حدود نمی باشد. برای انجام پیاده سازی چهارگوشه ملک حتما باید به فرد متخصص و مجربی مثل کارشناس رسمی دادگستری مراجعه کرد این کارشناس به بهترین نحو و با بالاترین دقت می تواند عملیات پیاده سازی را انجام دهد.

کارشناس برای انجام میخ کوبی زمین اسناد و مدارک قدیمی را بررسی و اسناد ثبتی را از بانک اطلاعات ثبتی استخراج خواهد کرد. با جانمایی پلاک ثبتی بر روی زمین حدود ثبتی ملک معلوم می شود. در نتیجه نقشه یو تی ام قابل تهیه خواهد بود. سپس با برداشت مخصات یو تی ام از چهارگوشه ملک مختصات یو تی ام برداشت می شود و بعد روی زمین تثبیت و میخکوبی می شود. نقشه یو تی ام تهیه شده توسط کارشناس رسمی دادگستری در نهایت مهر و امضا می شود و می توان با استفاده از آن سند تک برگ اخذ نمود.

میخ کوبی ملک

میخ کوبی چهارگوشه ملک بیشتر به دلیل مشخص شدن حدود ملک روی زمین و جلوگیری از تعارض و تجاوز به حدود ملک انجام می شود. برخی از اختلافات به وجود آمده به دلیل معلوم نبودن حدود اراضی و عدم تثبیت آن بر روی زمین می باشد. اراضی دارای سند قدیمی که معمولا با مشخص نبودن حدودشان مشکلاتی را به وجود می آورند. و مالکینشان به اختلافاتی با هم بر می خورند. پس مالکین اراضی و املاک برای جلوگیری و حل اختلافات ملکی باید چهارگوشه ملکشان را میخکوبی نمایند. همچنین برای انجام هر ساخت و سازی در ملک و اخذ سند تک برگ لازم و ضروری است که حدود اربعه تثبیت شود. میخ کوبی زمین با تهیه نقشه یو تی ام ممکن می باشد. در نتیجه به جهت انجام میخ کوبی زمین می توان به کارشناس رسمی دادگستری مراجعه نمود.

چه مواقعی لازم است میخ کوبی زمین انجام شود؟

میخ کوبی برای انجام پروژه عمرانی: در حقیقت به جهت انجام پروژه های عمرانی لازم است میخ کوبی زمین انجام شود.

میخ کوبی زمین برای ملک گمشده: در صورتی که آدرس ملک بر روی زمین نا معلوم باشد. لازم است آدرس ملک با جانمایی پلاک ثبتی ملک معلوم شود. در نتیجه میخ کوبی زمین به صورت اصولی انجام می شود.

میخ کوبی زمین برای انجام تفکیک: بعد از تقسیم اراضی در نتیجه قطعات بر روی زمین میخ کوبی می شود.

اخذ سند تک برگی ملک فاقد دیوار کشی

به جهت تبدیل سند قدیمی ملک به سند تک برگی اراضی که در مناطق ساخته شده قرار نگرفته است در نتیجه لازم است پیاده سازی چهار گوشه ملک بر روی زمین و میخ کوبی آن بر روی زمین انجام شود.  برای پیاده نمودن قطعه تفکیکی بر روی زمین لازم است اسناد و مدارک ثبتی و قدیمی ملک بررسی شود و جانمایی پلاک ثبتی ملک انجام شود. در صورتی که ملک در جایی قرار گرفته باشد که اطراف ملک ساخت و ساز انجام شده باشد به کمک دیوار کشی املاک مجاور پیاده سازی انجام می شود. اما برای ملک بایر لازم است چهار گوشه ملک بر روی زمین تثبیت شود.

مالکین اراضی قطعا از حدود اراضی خود بی اطلاع می باشند و اطلاعات فنی کنج های آن را در اختیار ندارند در نتیجه جانمایی پلاک ثبتی ملک توسط کارشناس رسمی دادگستری ضروری است.

کارشناس بعد از بررسی اسناد قدیمی و ثبتی ملک سپس نقشه ثبتی را از بانک اطلاعات ثبتی استخراج خواهد کرد. با جانمایی نقشه ثبتی ملک بر روی زمین حدود ثبتی ملک معلوم می شود. در نتیجه نقشه یو تی ام قابل تهیه می باشد. در ادامه تثبیت و میخ کوبی کنج ها بر روی زمین انجام می شود.

انواع پیاده سازی و میخ کوبی زمین

در صورتی که حدود اربعه اراضی بر روی زمین معلوم نباشد. برای اینکه بتوان سند تک برگی برای ملک اخذ نمود و یا ساخت و ساز ملک را بر روی زمین انجام داد لازم است میخ کوبی زمین انجام شود.

به جهت انجام پیاده سازی مرز ها و میخ کوبی آن سه حالت وجود دارد. اول اینکه ممکن است مختصات یو تی ام کنج ها معلوم باشد. در این صورت پیاده سازی و میخ کوبی مختصات یو تی ام در کمترین زمان انجام می شود.

اما در صورتی که ملک مرز های معلومی نداشته باشد اما ملک در بافت منظم شهر قرار گرفته باشد. با توجه به حدود و مرز های املاک مجاور میخ کوبی زمین انجام می شود.

اما در صورت مشخص نبودن حدود اربعه و مطمئن نبودن شخص از درست بودن حدود اربعه ملک خود و قرار نگرفتن ملک در بافت منظم شهری در نتیجه لازم است جانمایی پلاک ثبتی ملک انجام شود. جانمایی پلاک ثبتی ملک با استفاده از اسناد و مدارک قدیمی و ثبتی ملک انجام می شود.

انجام جانمایی پلاک ثبتی ملک را می توان به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی سپرد. این متخصص به بانک اطلاعات ثبتی منطقه دسترسی دارد. وی می تواند با دقت بالا این عملیات را انجام دهد.

جانمایی پلاک ثبتی عملیاتی است که با استفاده از مدارک موجود و ثبتی انجام می شود. در واقع کارشناس با جمع آوری و استخراج مدارک ثبتی سعی می کند. تا به حدود ثبتی ملک پی ببرد و سپس با جانمایی آن روی زمین حدود اربعه ملک مشخص می شود. و امکان برداشت مختصات یو تی ام با استفاده از جی پی اس دو یا سه فرکانسه که دقت بالایی دارد ممکن می شود. در نتیجه میخ کوبی زمین بر روی زمین انجام می شود.

 

 

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

اولین نفری باشید که امتیاز ثبت می کند 🙂

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما