پلاک ثبتی اصلی و فرعی

امروزه جانمایی پلاک ثبتی ملک کاربرد های بسیاری دارد. جانمایی پلاک ثبتی ملک با استفاده از پلاک ثبتی اصلی و فرعی انجام می شود.

جانمایی پلاک ثبتی ملک عملیاتی است که به جهت معلوم نمودن آدرس ملک گمشده و تعیین حدود اربعه ملکی که فاقد دیوار کشی است انجام می شود.

در واقع ممکن است ملکی به ارث رسیده باشد. و در نتیجه آدرس مشخصی نداشته باشد. بنابراین با استفاده از سند قدیمی ملک نمی توان به آدرس ملک دست یافت. برای معلوم کردن آدرس ملک لازم است جانمایی پلاک ثبتی ملک انجام شود.

انجام جانمایی پلاک ثبتی ملک را می توان به فردی همانند کارشناس رسمی دادگستری سپرد. در نتیجه با استفاده از پلاک ثبتی، قطعه ثبتی متعلق به پلاک ثبتی معلوم می شود.

کارشناس برای انجام این عملیات با استفاده از پلاک ثبتی ملک اسناد و نقشه های ثبتی را استخراج می کند. و با جانمایی نقشه ثبتی بر روی زمین حدود ملک را مشخص می کند و سپس نقشه یو تی ام جانمایی پلاک ثبتی را ترسیم می نماید. این نقشه قابل ارائه به اداره ثبت اسناد می باشد تا سند تک برگ برای ملک صادر گردد.

پلاک ثبتی اصلی و فرعی

به طور کلی پلاک ثبتی همان شماره ای است. که هنگام ثبت ملک در اداره ثبت اسناد به هر ملک اختصاص داده می شود. سازمان ثبت اسناد و املاک برای شناسایی املاک در نتیجه برای هر ملک شماره پلاک ثبتی در نظر گرفته است. در واقع این سازمان طبقه بندی اراضی را به قطعات کوچک انجام داده است. و در نتیجه برای قطعات اصلی مادر شماره پلاک اصلی و برای قطعات کوچک تری که از قطعه مادر جدا می شود. شماره پلاک فرعی در نظر گرفته می شود.

جانمایی پلاک ثبتی ملک

جانمایی پلاک ثبتی ملک با استفاده از پلاک ثبتی ملک انجام می شود. تا در نتیجه حدود و موقعیت دقیق پلاک ثبتی ملک با دقت بالا بر روی زمین معلوم می شود. در صورتی که ملک گمشده باشد و یا حدود و دیوار کشی ملک نا معلوم باشد. در نتیجه انجام جانمایی پلاک ثبتی ملک ضروری است.

برای انجام جانمایی پلاک ثبتی ملک می توان به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه نمود. این متخصص باتوجه به پلاک ثبتی اصلی و فرعی ملک این عملیات را انجام می دهد.

عملیات معکوس جانمایی پلاک ثبتی ملک

به طور کلی ممکن است سند رسمی ملک در دسترس نباشد. در واقع ممکن است سند ملک از بین رفته باشد و یا مفقود شده باشد. در نتیجه لازم است برای اخذ مجدد سند رسمی ملک اقدام نمود. به این جهت لازم است.  عملیات معکوس جانمایی پلاک ثبتی ملک انجام شود. یا انجام این عملیات پلاک ثبتی ملک معلوم می شود.

در حقیقت بعد از درخواست سند المثنی سپس باید نقشه یو تی ام ملک تهیه گردد. برای تهیه این نقشه برای یافتن پلاک ثبتی ملک باید به فردی متخصص همانند کارشاس رسمی دادگستری مراجعه کرد.

این متخصص ابتدا با استفاده از جی پی اس دو یا سه فرکانسه مختصات یو تی ام گوشه های ملک را برداشت خواهد کرد. و سپس ترسیم نقشه یو تی ام را انجام می دهد. با تهیه این نقشه مختصات گوشه های ملک و همچنین مساحت و ابعاد ملک معلوم شده است. در نتیجه کارشناس با دسترسی به بانک اطلاعات ثبتی پلاک ثبتی ملک را جستجو و استخراج خواهد کرد. سپس شماره پلاک ثبتی و نقشه یو تی ام ملک به اداره ثبت فرستاده می شود. در نتیجه سند تک برگی برای ملک صادر می شود.

انجام جانمایی پلاک ثبتی ملک حل اختلافات

ممکن است به دلیل معلوم نبودن حدود و موقعیت ملک مالکین به اختلافاتی با هم بر بخورند. در نتیجه برای حل اختلافات تهیه تامین دلیل ضروری خواهد بود. تا در صورتی که مرز ها و حدود اراضی بر روی زمین به هم بریزد. و نا معلوم شود. در نتیجه لازم است هرچه زودتر اقدام به معلوم نمودن مجهولات نمود. با نا معلوم بودن حدود و مرز های اراضی ممکن است. اختلافاتی به وجود بیاید. با به وجود آمدن اختلافات ملکی حل اختلافات ملکی با جانمایی پلاک ثبتی ملک ممکن می باشد. تا در نتیجه اطلاعات دقیقی از مرز های ملک حاصل شود.

انجام جانمایی پلاک ثبتی ملک را می توان به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی سپرد. کارشناس برای تهیه این نقشه ابتدا با تمامی مدارک موجود ملک را از مالک در خواست خواهد کرد. و هر چه این مدارک کامل تر باشد. انجام این عملیات سرعت بیشتری می گیرد. پس از اینکه مدارکی همچون قولنامه، بنچاق، سند دفترچه ای و … اخذ گردید. سپس کارشناس به مدت دو هفته استخراج مدارک ثبتی و بررسی تمامی مدارک را انجام می دهد. تا حدود ملک معلوم و مشخص شود.

در نتیجه نقشه یو تی ام ملک تهیه می شود. با تهیه این نقشه و ارائه آن به مراجع قضایی حل اختلافات ملکی ممکن خواهد بود.

جانمایی پلاک ثبتی ملک را به چه کسی بسپاریم ؟

انجام جانمایی پلاک ثبتی ملک از عهده فرد متخصص بر می آید. کاشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی همان متخصصی است که می تواند این عملیات را با استفاده از اسناد و مدارک ثبتی و قدیمی ملک انجام دهد.

جانمایی پلاک ثبتی عملیاتی تخصصی می باشد که انجام آن نیازمند تخصص و تجربه است. با انجام این عملیات معلوم می شود. شماره پلاک ثبتی ملک که در سند ملک مندرج دقیقا کجاست؟ و موقعیت وحدودش معلوم می شود. پس زمانی که موقعیت ملک نامشخص باشد و ملک حدود معلومی نداشته باشد.

بعد از معلوم شدن حدود ثبتی ملک در نتیجه نقشه یو تی ام قابل تهیه است. برای تهیه نقشه یو تی ام ابتدا باید با استفاده از جی پی اس دو یا سه فرکانسه مختصات یو تی ام کنج های ملک برداشت شود. سپس نقشه یو تی ام با توجه به اطلاعات برداشتی قابل ترسیم خواهد بود. در ادامه نقشه تهیه شده چاپ و مهر و امضا می شود. در نتیجه با استفاده از این نقشه دیوارکشی عرصه ملک قابل انجام است. و امکان اخذ سند تک برگی نیز وجود خواهد داشت.

 

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

اولین نفری باشید که امتیاز ثبت می کند 🙂

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما