مدت زمان صدور سند تک برگی برای ملک

مدت زمان صدور سند تک برگی برای ملک

سند تک برگی سندی امروزی می باشد که برای املاک صادر می شود. مدت زمان صدور سند تک برگی برای ملک یک پروسه کاری کوتاه دارد. که در سازمان ثبت و دفترخانه اسناد رسمی انجام می شود. سند تک برگ سند مالکیت برای ملک است که امورزه در بحث ملک از به روز ترین نوع سند است. که در راستای تکمیل سند دفترچه ای آمده است. و در سند تک برگ دیگر بحث مالکیت تثبیت شده است. و هیچ ابهامی در آن نیست. به صورتی که وقتی یک سند برای یک ملک به نام یک مالک زده شود.

دیگر امکان اینکه آن قطعه زمین به نام مالک دیگر زده شود نیست. که این کار را نقشه یو تی ام که از ملک تهیه می کنید انجام می دهد. اما این که مدت زمان صدور سند تک برگ چه قدر است بستگی به این دارد که آیا ملک تازه خریده شده یا اینکه مالک قصد تعویض سند را دارد. در صورتی که مالک تازه ملکی را خریداری کرده باشد. باید ابتدا بحث انتقال مالکیت انجام شود.

و اینکه آیا ملک از قبل جانمایی شده یا نه که در این صورت مالک قبلی و خریدار باید ابتدا یک سری مراحل را طی کند. و بدهی های مالیاتی و دیگر مبالغ مربوط به ملک را تسویه کنند. تا بتوانند در دفتر ثبت در خواست سند تک برگ را بدهند. که در این صورت بعد از طی مراحل و تشکیل پرونده برای ملک در دفتر خانه اسناد رسمی سند تک برگ صادر می شود. که این پروسه حدودا یک ماه زمان می برد. اما اگر مالک قصد تعویض سند را داشته باشد مراحل اداری آن از در خواست سند تک برگ در دفاتر پیشخوان شروع می شود که حدودا یک تا دو هفته زمان می برد.

سند تک برگی

سند تک برگی سندی امروزی می باشد. این سند برای املاک از سال 1390 به بعد صادر می شود. در سند تک برگی اطلاعاتی درج می شود که شامل موارد زیر است:

 • مقدار دقیق مساحت ملک
 • اطلاعات هویتی مالک
 • کد پستی
 • سمت و طبقه
 • شماره قطعه
 • سال ساخت ملک
 • شماره شناسایی الکترونیکی ملک
 • مشخص بودن نوع کاربری ملک
 • درج امکانات مشاعی و اختصاصی ملک
 • نقشه یو تی ام مک به همراه کروکی
 • بخش و ناحیه ملک
 • پلاک ثبتی اصلی و فرعی
 • آدرس دقیق ملک

تهیه نقشه یو تی ام اخذ سند تک برگی

به جهت اخذ سند تک برگی از اداره ثبت اسناد لازم است مدارکی از جمله نقشه یو تی ام راتهیه نمود. به جهت تهیه این نقشه لازم است به فردی متخصص همچون کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه نمود. این متخصص می تواند این نقشه را با دقت بالا تهیه کند. در نتیجه در سند تک برگی اطلاعات فنی به دست آمده از ملک درج می شود. این اطلاعات شامل مساحت، ابعاد و کروکی و موقعیت ملک می باشد.

مزایای سند تک برگی نسبت به سند منگوله دار

در اغلب سند های قدیمی موقعیت جغرافیایی و آدرس ملک وجود ندارد. این اسناد امنیت بالایی ندارند و قابل جعل نمی باشد. برای تبدیل سند قدیمی به سند تک برگی می توان به اداره ثبت اسناد مراجعه نمود. مزایای سند تک برگی نسبت به سند قدیمی شامل موارد زیر است.

 • دارا بودن هولوگرام غیر قابل جعل
 • جلوگیری از کلاهبرداری جعل آن
 • ثبت اطلاعات به صورت تایپ شده
 • ثبت اطلاعات مالک و ملک در سامانه کاداستر
 • صرفه جویی در مصرف کاغذ
 • درج متراژ دقیق به همراه ثبت کروکی ملک
 • صدور سند تک برگ به صورت مجزا برای هر یک از شرکا

تهیه نقشه یو تی ام اراضی

نقشه یو تی ام امروزه از جانب ادارات در خواست می شود. نقشه یو تی ام از اراضی کشاورزی نیز ممکن است از جانب اداراتی همچون اداره ثبت اسناد و اداره منابع طبیعی در خواست شود.

زمانی لازم است که نقشه یو تی ام برای اراضی کشاورزی تهیه شود که مالک اراضی برای جلوگیری از تجاوز املاک مجاور و همچنین اخذ یک سند با امنیت بالا بخواهد حدود اراضی خود را روی زمین تثبیت نماید. و برای اراضی سند تک برگ اخذ نماید.

در صورتی که اراضی ملی اعلام شود نیز نقشه یو تی ام از اراضی در خواست می شود. با تهیه این نقشه در نتیجه اطلاعات دقیق فنی ملک معلوم می شود.

برای تهیه نقشه یو تی ام لازم است به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه نمود. این نقشه برای اینکه با دقت بالا به دست بیاید کارشناس از تجهیزات دقیق و با دقت بالا و خطای پایین بهره می گیرد. این کارشناس با استفاده از جی پی اس دو یا سه فرکانسه برداشت زمینی را انجام می دهد و پس از اتمام برداشت ترسیم نقشه یو تی ام انجام می شود. این نقشه چاپ و مهر و امضا می شود و در نهایت قابل استفاده خواهد بود.

تهیه نقشه یو تی ام کارشناس رسمی دادگستری

ادارات و سازمان های مختلف ملکی ممکن است نفشه یو تی ام را از عرصه ملک در خواست کنند. عرصه تمام زمینی است که ساختمان نیز در آن بنا می شود. در بیشتر مواقع عرصه مد نظر می باشد و بنا اهمیتی ندارد. و فقط برداشت مختصات از عرصه انجام می شود. از جمله مواقعی که نقشه یو تی ام از عرصه در خواست می شود. برای تبدیل سند قدیمی به سند تک برگی ، برای اخذ جواز ساخت از شهرداری و همچنین از جانب اداراتی همچون اداره منابع طبیعی، اداره گاز و برق و .. این نقشه در خواست می شود.

ممکن است نقشه یو تی ام از عرصه و اعیان نیز در خواست شود. و در واقع زمانی که طبق ماده 147 شخصی بخواهد یک سند مالکیت برای ملک خود که فاقد سند مالکیت است اخذ کند این نقشه باید تهیه گردد.

تهیه این نقشه را هرگز به فردی غیر متخصص نسپارید کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی می تواند این نقشه را با دقت بالا تهیه نماید. این کارشناس برای تهیه این نقشه از تجهیزات دقیق و روش های مدرنی استفاده می کند و سپس این نقشه با دقت بالا تهیه و مهر و امضا خواهد شد. مدت زمان صدور سند تک برگی برای ملک بیست الی پنجاه روز است.

 

 

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

اولین نفری باشید که امتیاز ثبت می کند 🙂

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما