تعرفه تهیه نقشه utm یو تی ام سال 1401

نقشه یو تی ام امروزه از جانب ادارات و سازمان های مختلف ملکی در خواست می شود. یکی از مواقعی که لازم است این نقشه تهیه شود برای امور ثبتی و سندی می باشد. در واقع برای تعویض سند دفترچه ای به سند تک برگ برای اینکه اطلاعات مکانی ملک معلوم گردد لازم است نقشه یو تی ام تهیه شود. برای تهیه این نقشه لازم است بهایی پرداخت شود. تعرفه تهیه نقشه utm یو تی ام سال 1401 هر ساله توسط سازمان نقشه برداری اعلام می شود.

نقشه یو تی ام علاوه بر امور ثبتی ملک در امور حقوقی ملک نیز کاربرد دارد. در واقع به منظور حل اختلافات ملکی یکی از مدارکی که معمولا در خواست می شود نقشه یو تی ام از ملک می باشد.

زمانی که برای امور ثبتی و قضایی بخواهید این نقشه را تهیه کنید حتما باید نقشه توسط فرد مورد اعتمادی امضا شود.  از آنجایی که کارشناس رسمی دادگستری صلاحیت تهیه این نقشه را دارد. بنابراین می توان تهیه این نقشه را با خیال راحت به وی سپرد این متخصص از آنجایی که از اهمیت تهیه این نقشه با دقت بالا مطلع است برای تهیه این نقشه از تجهیزات دقیق استفاده می کند. وی ابتدا با استفاده از جی پی اس دو یا سه فرکانسه مختصات یو تی ام کنج ها را برداشت خواهد کرد. و سپس ترسیم نقشه یو تی ام با استفاده از اتوکد انجام می شود. در ادامه این نقشه با دقت بالا حاصل می شود و چاپ و مهر و امضا می شود.

چه افرادی صلاحیت تهیه نقشه یو تی ام را دارند؟

برای تهیه نقشه یو تی ام لازم است به فردی متخصص مراجعه نمود. تا در نتیجه نقشه یو تی ام با دقت بالا تهیه شود. این نقشه از جانب ادارات و سازمان ها با دقت بالا در خواست می شود. برای تهیه نقشه یو تی ام لازم است به فردی مراجعه نمود که صلاحیت تهیه نقشه یو تی ام را داشته باشد. افرادی که می توانند نقشه یو تی ام را تهیه نماید شامل موارد زیر می باشند.

  • کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری
  • کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی
  • مهندسان نقشه بردار دارای تاییدیه نظام کاردانی
  • مهندسان نقشه بردار دارای تاییدیه نظام مهندسی

با مراجعه به این متخصصین در نتیجه نقشه یو تی ام با دقت بالا و به صورت استاندارد حاصل می شود. در نتیجه نقشه یو تی ام با مهر و امضای کارشناس معتبر می شود.

با تهیه نقشه یو تی ام چه مواردی معلوم می شود؟

نقشه یو تی ام از جانب ادارات و سازمان های مختلف ملکی در خواست می شود. این نقشه دقت بالایی دارد و تهیه آن با کیفیت بالا ضروری می باشد و برای تهیه آن مراجعه به فردی متخصص ضروری می باشد. با تهیه نقشه یو تی ام چه مواردی تعیین می شود؟ در واقع با تهیه این نقشه موقعیت مکانی ملک، متراژ و حدود همسایگی ملک، تعیین مساحت دقیق عرصه،تعیین دقیق اعیان، موقعیت مکانی  حدود و شکستگی های ملک و .. معلوم می گردد.

تهیه نقشه یو تی ام ملک قولنامه ای

قولنامه ها امنیت پایینی دارد و ممکن است جعل شوند. برخی از املاک قولنامه ای می باشند و مالک آن موفق به اخذ سند رسمی برای ملک خود نشده است. در نتیجه به جهت اخذ سند رسمی ملک قولنامه ای لازم است بر طبق ماده 147 اقدام نمود.

ماده 147 برای املاکی است که بنا در آن قبل از 1370 ساخته شده است و سند آن قولنامه ای می باشد. در نتیجه بر طبق این ماده می توان اقداماتی را در جهت اخذ سند تک برگی انجام داد. بر طبق این ماده لازم است ملک شرایطی را داشته باشد. در واقع لازم است دیوار کشی معینی داشته باشد، بنا در آن وجود داشته باشد، همچنین ملک به دولت تعلق نداشته باشد.

اگر دسترسی به مالک رسمی ملک ممکن نباشد در نتیجه می توان با فراهم نمودن مدارکی اقدام به اخذ سند تک برگی برای ملک نمود. برای اخذ سند تک برگی ماده 147 لازم است مدارکی را فراهم کرد یکی از این مدارک نقشه یو تی ام عرصه و اعیان است.

برای تهیه این نقشه حتما باید به یک فرد متخصص و مجربی همچون کارشناس رسمی دادگستری مراجعه کرد. این فرد متخصص برای تهیه این نقشه از جی پی اس دو فرکانسه که می تواند با دقت بالا و خطای پایین نقاط را برداشت نماید استفاده می کند. بعد از برداشت گوشه ها و شکستگی های عرصه و اعیان سپس نوبت به ترسیم نقشه یو تی ام فرا می رسد.

کارشناس برای ترسیم نقشه یو تی ام از نرم افزار اتوکد بهره می گیرد. و این نقشه را با دقت بالا ترسیم می کند با تهیه این نقشه موقعیت دقیق ملک و مساحت و ابعاد ملک با دقت سانتی متری حاصل می شود. با ارائه این نقشه به اداره ثبت اسناد سند تک برگی برای ملک قولنامه ای صادر می شود. تعرفه تهیه نقشه utm یو تی ام سال 1401 هر ساله تعیین می شود. این تعرفه بر طبق عواملی تعیین می شود.

برای تهیه نقشه یو تی ام چقدر زمان احتیاج است؟

به جهت تهیه نقشه یو تی ام نمی توان زمان دقیق و مشخصی را اعلام نمود. در واقع زمان تهیه نقشه یو تی ام به ملک بستگی دارد و هر ملک با ملک دیگر تفاوت دارد. عوامل مختلفی به زمان تهیه نقشه یو تی ام تاثیر می گذارد که شامل مساحت ملک، مرز های نا منظم و .. می باشد. با افزایش متراژ ملک در نتیجه زمان تهیه نقشه یو تی ام بیشتر می شود. البته عوامل دیگری همچون تجربه کارشناس نیز بر تعیین زمان تهیه نقشه یو تی ام تاثیر می گذارد.

هزینه تهیه نقشه یو تی ام

هر ساله تعرفه تهیه نقشه یو تی ام توسط سازمان نقشه برداری اعلام می شود. این تعرفه به عواملی بستگی دارد و ثابت نمی باشد.

برای تعیین هزینه تهیه نقشه یو تی ام عوامل مختلفی بررسی می شود. از جمله این عوامل مساحت، موقعیت، حدود اربعه ملک، تعداد نقاط برداشتی می باشد. در نتیجه با توجه به تعرفه تهیه نقشه یو تی ام و این عوامل هزینه تهیه نقشه یو تی ام برآورد می شود.

 

 

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

اولین نفری باشید که امتیاز ثبت می کند 🙂

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما