جانمایی ملک دارای سند قدیمی دفترچه ای

جانمایی ملک دارای سند قدیمی دفترچه ای

جانمایی ملک یعنی جای دقیق ملک را بر اساس مختصت یو تی ام بر روی زمین مشخص کنند. به طوری که قابلیت جابه جایی نداشته باشد. امروزه در ملک هایی که دارای سند قدیمی دفترچه ای هستند نیز انجام می شود.

بر این اساس املاکی که دارای سن بالایی هستند نیز می توانند برای جانمایی ملک خود اقدام کنند. و برای ملک خود سند تک برگ بگیرند. برای اینکار ابتدا باید یک نقشه یو تی ام از ملک مورد نظر تهیه شود. که مختصات های یو تی ام گوشه های ملک برای جانمایی آماده شود. و برای اینکار با استفاده از ابزار نقشه برداری در محل وقوع ملک و با حفظ حریم همسایگی ها برداشت گوشه های ملک را انجام می دهند. و بعد از آن با ترسیم در سیستم کاداستر کشور ثبت می شود.

در نتیجه مالک می تواند برای آن قطعه از زمین سند تک برگ بگیرد و زمانی که سند تک برگ به نام مالک صادر شود دیگر امکان جابه جایی و صدور سند به نام شخص دیگری نیست. پس تفاوت سند قدیمی دفترچه ای با سند تک برگ در جانمایی ملک است که در قسمت پایین سند تک برگ نمایش داده شده است. از دیگر مزایای جانمایی ملک دارای سند قدیمی دفترچه ای می توان به به دست آوردن مساحت دقیق از ملک اشاره نمود. زیرا این کار با استفاده از ابزار دقیق نقشه برداری انجام می شود و یک کار بسیار دقیق و با دقت بالا است. می توان به مساحت واقعی ملک در حد سانتی متر دست پیدا کرد که برای خرید و فروش ملک بسیار پر اهمیت است.

جانمایی پلاک ثبتی ملک

تمامی املاکی که امروزه دارای سند اند از یک سند بزرگ تر به نام سند مادر تفکیک شده و پلاک ثبتی گرفته اند. در هر سند ملک مادر چندین ملک وجود دارد. ممکن است ملک شما و همسایگانتان دارای یک سند مادر باشند. از مدارکی که برای جانمایی پلاک ثبتی ملک لازم و ضروری می باشد اسناد قدیمی می باشد. این کار توسط نقشه بردار انجام می شود.

انجام جانمایی پلاک ثبتی ملک از عهده یک فرد متخصص که به بانک اطلاعات ثبتی دسترسی دارد ممکن می باشد. بنابراین اگر که حدود اربعه اراضی بر روی زمین معلوم نباشد و یا آدرس ملک نا مشخص باشد لازم است جانمایی پلاک ثبتی ملک انجام شود. تا مجهولات نام برده معلوم شود.

به چه منظور جانمایی پلاک ثبتی انجام می شود؟

جانمایی پلاک ثبتی برای املاکی استفاده می شود که به دلایلی محل دقیق آن معلوم نمی باشد. برای اینکه بتوان حدوده دقیق یک ملک را معرفی نمود انجام جانمایی پلاک ثبتی ملک ضروری می باشد. در صورتی که بخواهید کاری در ملک خود انجام دهید و اطلاعات ملک همچون موقعیت مکانی ملک دچار شک و تردید می باشید. همین امر باعث می شود نتوانید مجوز های لازم را اخذ کنید. همچنین این امر باعث می شود که با همسایگان خود دچار تعرض و اختلافاتی شوید. این املاک از سال های گذشته موقعیت نا معلومی پیدا کرده اند و در نتیجه با گسترش ساخت و ساز همین امر باعث شده که مشکلاتی به وجود  آید. در نتیجه انجام جانمایی پلاک ثبتی ملک ضروری می باشد.

جانمایی ملک چه مزایایی دارد؟

  • تعیین موقعیت دقیق ملک
  • تثبیت مالکیت با استفاده از مختصات مختصر به فرد یو تی ام
  • امکان صدور سند تک برگ
  • تعیین شناسه جغرافیایی ملک
  • امکان ثبت مشخصات ثبتی ملک در سیستم کاداستر
  • از آن می توان به عنوان مدرکی استفاده نمود و حل اختلافات را انجام داد.

انواع جانمایی ملک

به طور کلی جانمایی ملک با استفاده از اسناد و مدارک ثبتی و قدیمی به دلایل مختلفی انجام می شود. انجام جانمایی ملک از عهده کارشناس رسمی دادگستری بر می آید. حالت های جانمایی ملک شامل موارد زیر می باشد:

  • حالت اول: املاکی که آدرس مشخصی از آن ها در دسترسی نیست و لازم است مرز های ملک تعیین شود. معمولا در صورت امکان با استفاده از پلاک ثبتی ملک و اسناد و مدارک ثبتی ملک در نتیجه مرز های ملک بر آورد شود و نقشه یو تی ام تهیه شود.
  • حالت دوم : املاکی که صاحبان آن ها آگاهی به آدرس و موقعیت دقیق آن دارند ولی اسناد و مدارکی از ملک که نشان دهد مالک چه کسی است در دسترس نیست. در نتیجه برای ثبت مالکیت و تثبیت آن ملک نیاز به پلاک ثبتی می باشد. جهت استعلام پلاک ثبتی ملک لازم است نقشه ثبتی ملک تهیه شود. و از آن طریق پلاک ثبتی ملک نیز معلوم گردد. در نتیجه با توجه به پلاک ثبتی به دست آمده و نقشه ثبتی یو تی ام ملک، مرزها و حدود به صورت دقیق بررسی گردد. بعد از آن با انجام جانمایی ملک و تهیه نقشه یو تی ام از ملک کار صدور سند تک برگی انجام شود.
  • حالت سوم: جانمایی ملک برای سند های قدیمی، زمانی که سند قدیمی موجود است اما مالک از جای دقیق ملک مطلع نمی باشد. اینگونه املاک باید با توجه به سند قدیمی موجود و پلاک ثبتی درج شده در آن و نیز حدود اربعه ملک که در سند آن آمده است نقشه یو تی ام ملک تهیه می شود. در نتیجه موقعیت و مرز های ملک تعیین می شود.

جانمایی پلاک ثبتی کارشناس رسمی دادگستری

ممکن است فردی ملک  قدیمی خود را از گذشته بدون استفاده به دلایل مختلفی همچون مهاجرت رها کرده باشد. در نتیجه بعد از گذشت سالها با استفاده از سند قدیمی ملک موفق به تعیین آدرس آن نخواهد شد. این امر به این دلیل می باشد که با گذشت زمان و با تغییراتی که در منطقه رخ می دهد معلوم شدن آدرس ملک وجود ندارد.

در این مواقع انجام جانمایی پلاک ثبتی ملک ضروری می باشد. جانمایی ملک دارای سند قدیمی دفترچه ای را می توان به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی سپرد. کارشناس برای انجام این عملیات ابتدا تمامی اسناد و مدارک قدیمی ملک را جمع آوری خواهد کرد. در ادامه با توجه به پلاک ثبتی درج شده در سند قدیمی و اطلاعات دیگر از قطعه ثبتی اقدام به جمع آوری اسناد ثبتی خواهد کرد. با جانمایی نقشه ثبتی بر روی زمین حدود ثبتی معلوم می شود و نقشه یو تی ام تهیه می شود.

 

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

اولین نفری باشید که امتیاز ثبت می کند 🙂

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما