تبدیل سند منگوله دار به سند تک برگ

تبدیل سند منگوله دار به سند تک برگ

در صورتی که قصد تعویض سند قدیمی ملک خود را دارید. تا بتوانید سند تک برگ که امنیت و دقت بالایی دارد. را اخذ نمایید لازم است مدارکی تهیه و به ادراه ثبت اسناد ارائه گردد. یکی از این مدارک نقشه یو تی ام است در واقع با تهیه این نقشه اطلاعات فنی ملک حاصل می شود. که برای اخذ سند تک برگ به دست آمدن این اطلاعات ضروری است. در واقع اسناد قدیمی ملک معایب بسیاری دارند و در نتیجه لازم است هر چه زود تر تبدیل سند منگوله دار به سند تک برگ انجام شود. در واقع سند تک برگ مزایای بسیاری دارد. از جمله این مزایا دقت بالا، درج دقیق اطلاعات، امنیت بالا و… می باشد.

نقشه یو تی ام حتما بایستی توسط یک فرد متخصص و دارای صلاحیتی مانند کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی تهیه شود.

کارشناس برای انجام نقشه برداری یو تی ام از جی پی اس دو یا سه فرکانسه استفاده خواهد کرد. و با دقت بالا برداشت خود را از گوشه های ملک انجام خواهد داد. در نتیجه با اتمام برداشت مختصات یو تی ام از کنج ها و شکستگی ها سپس مرحله دفتری آغاز می شود. و ترسیم نقشه یو تی ام توسط این متخصص انجام می شود.

سند منگوله دار چیست؟

به طور کلی مهم ترین دلیل اثبات مالکیت افراد، بر اموال منقول و غیر منقول، به واسطه داشتن یک سند می باشد. سند دفترچه ای سندی رسمی می باشد که تا قبل از 1390 صادر می شد. از جمله ویژگی های این اسناد دست نویس بودن، داشتن مهر سربی، درج نشدن اطلاعات فنی ملک و .. می باشد.

سند تک برگ چیست؟

سند تک برگ یکی از انواع سند ملکی می باشد که مانند هر سندی معتبر می باشد و مالکیت صاحب ملک را نشان می دهد. امروزه شکل اسناد تک برگ می باشد این سند مزایای بسیاری نسبت به اسناد قدیمی دارند. در واقع این اسناد دقت بالایی دارد و اطلاعات با دقت بالا بر روی آن درج شده است. همچنین اسناد تک برگ امنیت بالایی دارند و به راحتی جعل نمی شوند

تفاوت سند دفترچه ای با سند تک برگی

سند دفترچه ای و سند تک برگی اسناد رسمی می باشند و هر دو معتبر اند. این اسناد تفاوت هایی دارند که شامل موارد زیر است.

  • سند تک برگ در یک برگ صادر می شود اما سند دفترچه ای در چندین برگ صادر می شود.
  • سند تک برگ تایپی و کامپیوتری می باشد اما نوشته های سند دفتر چه ای دست نویس است.
  • سند تک برگ دارای هولوگرام مخصوصی می باشد اما سند قدیمی دارای مهر پلمپ سربی می باشد. که در نتیجه از امکان کم و زیاد کردن برگه آن جلوگیری می شود.
  • در سند تک برگ دقت جزئیات بالا می باشد و امکان خط خوردگی وجود ندارد. اما اسناد دفترچه ای اینگونه نمی باشد.
  • سند تک برگ با هر نقل و انتقالی باطل می شود و سند جدیدی به نام مالک صادر می شود. اما در سند دفترچه ای نقل و انتقالات در انتهای سند درج می شد.

نقشه یو تی ام چیست؟

نقشه یو تی ام نقشه ای بر اساس سیستم مختصات جهانی می باشد. که هر نقطه دارای مختصات منحصر به فرد می باشد. در واقع با تهیه نقشه یو تی ام گوشه های ملک با دقت بالا بر روی زمین تثبیت می شود. این نقشه از جانب ادارات و سازمان های مختلف در خواست می شود. از جمله این سازمان های اداره ثبت اسناد می باشد. در واقع این اداره به جهت تبدیل سند قدیمی به سند تک برگ، تصحیح سند، اخذ سند ملک قولنامه ای و .. این نقشه را در خواست می کند. با تهیه نقشه یو تی ام ابعاد، مساحت و موقعیت دقیق ملک معلوم می شود.

تبدیل سند منگوله دار به سند تک برگ

چه کسانی صلاحیت تهیه نقشه یو تی ام را دارند؟

این نقشه حتما می بایست توسط متخصصان این امر تهیه شود. افرادی که اطلاعات کافی ثبتی داشته باشند می توانند این نقشه را با دقت بالا توسط یک متخصص با تجربه قابل تهیه می باشد.

افراد زیر صلاحیت لازم را برای تهیه نقشه یو تی ام دارند از جمله این افراد شامل:

  • کارشناسان رسمی دادگستری امور ثبتی
  • کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری
  • مهندسان نقشه بردار دارای تاییدیه سازمان نظام مهندسی
  • مهندسان نقشه بردار دارای تاییدیه نظام کاردانی

نقشه تهیه شده توسط این متخصصین با مهر و امضای این متخصص معتبر می شود. و در نتیجه تبدیل سند منگوله دار به سند تک برگ با مراجعه به اداره ثبت اسناد و با ارائه نقشه یو تی ام انجام می شود.

تهیه نقشه یو تی ام کارشناس رسمی

نقشه یو تی ام از جانب ادارات و سازمان های مختلف در خواست می شود. از جمله این ادارات اداره ثبت اسناد می باشد. در واقع به جهت تبدیل سند قدیمی به سند تک برگی لازم است مدارکی را تهیه نمود. یکی از این مدارک نقشه یو تی ام می باشد. در واقع اسناد قدیمی معایبی دارند و با این تبدیل در نتیجه امکان اخذ سند تک برگ وجود خواهد داشت. اسناد تک برگ محاسنی همچون درج کامل اطلاعات، دقت بالا، امنیت بالا، سیستمی بودن و … را دارد.

برای تهیه نقشه یو تی ام می بایست حدود اربعه ملک مشخص باشد. تا امکان برداشت مختصات یو تی ام از گوشه های ملک وجود داشته باشد. اما در صورتی که حدود اربعه ملک مشخص و معلوم نباشد، لازم است ابتدا با انجام عملیات جانمایی پلاک ثبتی، حدود اربعه ملک مشخص شود. و سپس با استفاده از جی پی اس دو یا سه فرکانسه که از دقت بالایی برخوردار است. می توان منختصات یو تی ام گوشه های ملک را برداشت کرد. و نقشه یو تی ام ترسیم و چاپ می گردد و با مهر و امضای کارشناس معتبر خواهد شد.

لازم به ذکر است که در صورتی که این نقشه برای امور ثبتی و یا امور قضایی در خواست شود. مهر و امضای کارشناس رسمی دادگستری اهمیت پیدا می کند. و تنها با مهر و امضای کارشناس رسمی دادگستری نقشه تهیه شده معتبر و با ارزش خواهد بود.

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

اولین نفری باشید که امتیاز ثبت می کند 🙂

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما