کارشناس جانمایی پلاک ثبتی

کارشناس جانمایی پلاک ثبتی

برخی از افراد ملک خود را سالیان سال به دلایل مختلف رها می کنند. این املاک قدیمی پس از گذشت سال ها موقعیت نامعلومی خواهند داشت و مالک معمولا نخواهد توانست به آدرس ملک خود پی ببرد. به این املاک، ملک گمشده می گویند. همچنین ممکن است بر اثر حوادث طبیعی و گذر زمان حدود اربعه ملک از بین برود. برای یافتن آدرس ملک گمشده و معلوم نمودن حدود اربعه ملک لازم است جانمایی پلاک ثبتی انجام شود.

انجام این عملیات را می توان به کارشناس جانمایی پلاک ثبتی سپرد. در واقع کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی همان متخصصی است که می تواند جانمایی پلاک ثبتی را انجام دهد. این فرد متخصص برای انجام این عملیات ابتدا تمامی مدارک موجود قدیمی و مدارک ثبتی را جمع آوری خواهد کرد. سپس نقشه ثبتی ملک استخراج می گردد. و در ادامه با جانمایی آن بر روی زمین حدود و موقعیت ملک مشخص می شود.

با مشخص شدن موقعیت ملک دو حالت ممکن است پیش بیاید اول اینکه ممکن است ملک توسط فردی تصاحب شده باشد. در این صورت با ارائه نقشه یو تی ام جانمایی پلاک ثبتی می توان اقدام به پس گرفتن ملک از متجاوز کرد. و در صورتی که ملک دست نخورده باقی مانده باشد می توان آن را دیوار کشی کرد. سپس با استفاده از نقشه یو تی ام و دیگر مدارک به اداره ثبت اسناد مراجعه کرد. و سند تک برگ برای ملک اخذ کرد.

پلاک ثبتی چیست؟

تقسیم بندی املاک و اراضی از استان آغاز می شود و به بخش بندی می رسد. بخش های ثبتی به قطعه ها تقسیم می شود. برای قطعات اصلی یک شماره شناسایی تعیین می گردد. سپس تقسیم بندی به املاک می رسد و هر ملک یک شماره اصلی و فرعی خواهند داشت. در واقع قطعه مادر پلاک اصلی و قطعه فرعی پلاک فرعی خواهد داشت. پلاک ثبتی در صفحه دوم سند دفترچه ای درج می شود.

جانمایی اراضی کشاورزی و زراعی

در واقع اراضی مسکونی در شبکه منظم شهری قرار دارد و در نتیجه جانمایی آن با توجه به املاک مجاور ممکن می باشد. اما اراضی کشاورزی بزرگ  به دلیل قرار گیری در منطقه نا منظم و همچنین وسعت آن در نتیجه برای انجام جانمایی و معلوم نمودن حدود آن لازم است جانمایی پلاک ثبتی انجام شود. در واقع لازم است اسناد و مدارک قدیمی ملک گرد آوری شود. در ادامه نقشه ثبتی ملک استخراج و بر روی زمین جانمایی می شود. با مشخص شدن حدود ثبتی ملک مختصات یو تی ام کنج ها برداشت می شود. سپس ترسیم نقشه یو تی ام انجام می گیرد. نقشه تهیه شده چاپ و مهر و امضا شده قابل ارائه به اداره ثبت اسناد می باشد. همچنین تثبیت حدود اربعه اراضی بر روی زمین انجام می شود. در نتیجه تعارض به حدود اراضی اتفاق نخواهد افتاد.

محاسبه هزینه جانمایی پلاک ثبتی

هزینه انجام عملیات جانمایی پلاک ثبتی در کشور برابر می باشد و این هزینه هر ساله تعیین می شود. که هزینه جانمایی پلاک ثبتی از دو بخش هزینه ثابت و متغییر تشکیل شده است. هزینه متغییر آن با توجه به عواملی تغییر می کند. این عوامل شامل:

  • تکمیل یا ناقص بودن اطلاعات سندی
  • به هم ریختگی پلاک ثبتی ملک
  • مرکز ارائه دهنده خدمات جانمایی پلاک ثبتی ملک
  • میزان دقت دستگاه جانمایی پلاک ثبتی ملک
  • تعداد اسناد و مدارک موجود

کارشناس جانمایی پلاک ثبتی

یافتن آدرس ملک گمشده

ممکن است فردی سند قدیمی از ملک خود در دست داشته باشد. و از آدرس ملک معلوم نباشد. در نتیجه لازم است جانمایی پلاک ثبتی انجام شود. در واقع با توجه به گسترش منطقه شهری و ساخت و ساز زمین هایی که قبلا شهری نبوده اسند در نتیجه همین امر ممکن است باعث شود. که ملک گمشده شود. همچنین از آنجایی که سند ملک قدیمی می باشد و اسناد قدیمی حد و حدودی می باشند. در نتیجه به کمک اسناد قدیمی یافتن آدرس ملک قدیمی ممکن نمی باشد. برای اینکه بتوان آدرس این املاک را پیدا کرد لازم است جانمایی پلاک ثبتی انجام شود. برای انجام این عملیات مراجعه به فردی متخصص و با تجربه ضروری می باشد. کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی ضروری می باشد.

برای انجام جانمایی پلاک ثبتی از اسناد و مدارک قدیمی و ثبتی ملک استفاده می شود. در ادامه بعد از بررسی اسناد و مدارک قدیمی در ادامه نقشه ثبتی ملک از بانک اطلاعات ثبتی استخراج می شود. با جانمایی نقشه ثبتی ملک بر روی زمین حدود ثبتی ملک معلوم می شود. در نتیجه نقشه برداری از ملک آغاز می شود. برای تهیه نقشه یو تی ام از جی پی اس دو یا سه فرکانسه استفاده می شود. بعد از برداشت زمینی ترسیم نقشه یو تی ام انجام می شود. نقشه یو تی ام تهیه شده مهر و امضا شده قابل ارائه به اداره  ثبت اسناد خواهد بود.

جانمایی پلاک ثبتی برای اخذ سند تک برگ

در صورتی که ملک مرز نا مطمئنی داشته باشد. و اطراف ملک دیوار کشی معلومی وجود نداشته باشد. همچنین در بافت منظم شهری قرار نگرفته باشد. در نتیجه به جهت اخذ سند تک برگ برای ملک لازم است جانمایی پلاک ثبتی ملک انجام شود. تا حدود ثبتی ملک با جانمایی پلاک ثبتی ملک معلوم گردد.

برای انجام عملیات جانمایی پلاک ثبتی ملک با مراجعه به کارشناس جانمایی پلاک ثبتی این متخصص ابتدا اسناد قدیمی را گرد آوری خواهد کرد. در ادامه بررسی اسناد و مدارک قدیمی انجام می شود. نقشه ثبتی ملک از بانک اطلاعات ثبتی استخراج می شود. با جانمایی نقشه ثبتی ملک بر روی زمین حدود ثبتی ملک معلوم می شود. در ادامه با مشخص شدن این حدود بر روی زمین نقشه برداری از ملک آغاز می شود. تا در نتیجه نقشه یو تی ام ملک حاصل شود. نقشه تهیه شده با مهر و امضای کارشناس معتبر می شود. و قابل ارائه به اداره ثبت اسناد خواهد بود. تا اخذ سند تک برگ برای ملک ممکن باشد. در ادامه دیوار کشی ملک نیز انجام می شود. به طوری که تعارض به حدود اربعه ملک ممکن نخواهد بود. در نتیجه در آینده اختلافات ملکی به وجود نخواهد آمد.

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

اولین نفری باشید که امتیاز ثبت می کند 🙂

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما